Má môj 11-týždňový synček príznaky alergie?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

synček má 11 týždňov. Od narodenia bol prikrmovaný a ostali sme zo zdravotných dôvodov nakoniec už len na UM. Pokračovali sme UM Beba Supremepro, ktoré papal aj v nemocnici. Malý už po pár dňoch začal mať tuhú stolicu. Šulce ako u dospelého človeka spôsobili hrozné trápenie pri vyprázdňovaní. Bol celý červený, spotený a strašne kričal. Museli sme pomáhať rúrkou. Celkovo bol nepokojný, napínal sa a stále plakal. Lekárnik nám odporučil pridávať do mlieka ColiPrev, Simetikon a probiotiká. Nepomáhalo.

Zmenili na UM Nutrilon Profutura (nie je HA). Stolica sa upravila, ale začal byť hrozne nepokojný po kŕmení. Strašne plakal až kričal, ručičkami a nožičkami stále krútil a hlavičku ťahal dozadu. Grckal nám ešte viac a strašne to páchlo. Ale to bolo si myslím tým Nutrilonom. Grckal aj predtým, ale Beba tak nezapáchala.

Po skúmaní na internete som našla sirup Gastrotuss. Tak som hneď nasadila, to ho na istú mieru upokojovalo. Lenže stolica sa znova vrátila na sulčeky, s plačom a museli sme pomáhať. Už sme dávali čípok nakoľko rúrkovať sa moc neodporúča. V tomto období sa mu objavil aj ekzém, ktorý riešime s mastičkami od dermatologičky. K nej som chodila aj ja, nakoľko som mávala dlho ekzémy a zistili mi intoleranciu na mliečnu bielkovinu a sóju.

Po 14 dňoch sme zmenili na Bebu Sensitive (je HA a konrétne na zápchu). Papá ju od 29. marca. Zo začiatku bolo za nás v poriadku, teda určite lepšie. Stolica bola 1x za deň alebo obdeň. Vykakal sa sám, niekedy plakal a niekedy nie. To sme nejako neriešili. Bola zelená čo sme pripisovali, že je HA. Konzistencie sa striedali cez kašovitú, hustú, zlepená guča bobiek, riedka, vodová a dokola. Nafúknuté bruško, prdiky neskutočne smradľavé. Ale zvládame masírovaním, cvičením a simetikon do mlieka. Bol kľudnejší. Len posledné dni sa nám zhoršilo grckanie. Zašlo to až do fázy, kedy sa nám začne v noci tým mliekom dusiť.

Syn prospieva, preto sme boli vždy odmietnutí, keď som žiadala o gastro vyšetrenie. Po vypití fľašky počujeme ako sa to mliečko vráti do hrdielka 4-5x, ale malý to prehltne naspäť. Toto sa udeje aj počas kŕmenia, keď oddychuje. Potom ho dáme na polohu na odgrnutie. Odgrgne a po 20 sekundách grcne. Máme ho na rukách 30 - 40 minút a niekedy aj hodinu. To už začína byť náročnejšie s narastajúcou váhou. Grckol ešte ale 4x a položili sme ho. Kým ubehla doba do ďalšieho kŕmenia, tak stále pogrckaval alebo ako keby sa to z neho vylievalo. Či buď len ležal alebo sme ho prebaľovali (vždy min 1,5 h po kŕmení), alebo mu jemne pri hraní, mojkani šteklíme bruško a z neho to vyletí.

Posledné dní sa to zhoršilo, začal sa dusiť v noci, nepokojné spáva, začne strašne plakať zo spania. Keď ho dám na ruky, tak v tom momente z neho vyletí grcka. Keď ho dám na bok, zasa to vyletí.

Už si nevieme rady. Je hrozne nepokojný. Chce byť len na rukách a aj to ho utišujeme. To tiež dosť grgá alebo grcká. Išli sme už na pohotovosť. Odporučili zahusťovať Nutritonom, ale ten spustil akurát bolesti bruška a znova tuhú stolicu.

U našej pediatričky som vždy odbitá. Pri refluxe by neprospieval, pri alergii by mal hrozný ekzém.

Nemôže mať niečo z toho v “jemnejšej” forme?

Tým, že to mlieko má trošku štiepenú bielkovinu, z čoho môže prospievať.On ako keby vstrebe čo telo potrebuje, aby prospieval a to, čo telo neznesie, tak ide von. Celý čas medzi ďalším kŕmením (3h) grcká, alebo to doslova z neho vyletí, vyšplechne.

Všetky domáce opatrenia robíme. Kúpili sme aj kolísku, ktorá sa dá polohovať. Čo ma strašne trápi, že s ním nemôžeme normálne manipulovať. Trénovanie hlavičky na brušku je u nás len o tom, že je všetko od mlieka.

Máme už vydržať do príkrmov?

Neexistuje ešte nejaký sirup, ktorý by mu pomohol?

Máme vyskúšať diétu bez mliečnej bielkoviny?

Môže pri alergií prospievať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na rozsiahlosť a závažnosť otázky by som navrhla individuálnu konzultáciu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/