Má môj 19-ročný syn potvrdenú celiakiu a laktózovú intoleranciu?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobry deň,

19-ročný syn máva dlhšiu dobu pocit ťažoby na žalúdku. Stáva sa mu to raz, dvakrát za týždeň v trvaní do pol hodiny. Nikdy nezvracal. Absolvoval testy na potravinové intolerancie a vyšli mu zvýšené hodnoty IgG na lepok a aj mlieko.

Sú tieto výsledky potvrdením celiakie a laktózovej intolerancie?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, tieto výsledky nepoukazujú priamo na celiakiu alebo laktózovú intoleranciu.

Laktózová intolerancia je enzýmová intolerancia. Znamená to, že enzým laktáza, ktorý sa náchadza v bunkách dvanástnika nie je v plnej sile. Vyšetrenie, ktorým vieme zistiť v akých hodnotách je enzým laktáza sa nazýva fibroskopia a následná histológia sliznice. Neinvazívna forma, ktorá sa uplatňuje najmä u detí je tzv. laktózovo tolerančný test.

Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa vplyvu lepku zo stravy poškodzuje stena čreva. Tiež sa zisťuje krvnými testami a fibroskopiou s následnou histológiou sliznice.

Testy, ktoré ste vy absolvovali vyšetrujú prítomnosť nealergických potravinových intolerancií, ktoré často vznikajú ako syndróm.

Podľa toho čo píšete, to sedí na laktózovú intoleranciu, ale môže to byť aj iný gastroenterologický problém.

Určite Vám odporúčam návštevu gastroeneterologickej ambulancie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/