Má význam dodržiavať laktózovú a histamínovú diétu?

Zodpovedané
6. apr 2023

Dobrý deň,

bola mi diagnostikovaná celiakia 3. stupňa, laktózová intolerancia na 40 percent a histamínová intolerancia. Nemám žiadne príznaky. Bezlepkovú diétu som začala hneď dodržiavať.

Má význam dodržiavať laktózovú a histamínovú diétu?

Čo mi hrozí, keď ich nebudem striktne dodržiavať?

Aj vzhľadom na celiakiu.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri celiakii často vzniká ako sekundárny dôsledok enzýmová insuficiencia buniek dvanástnika. Myslí sa tým obmedzenie sekrečnej funkcie buniek v dôsledku zmeny výstelky čreva. Pri neliečenej celiakii je výstelka čreva v typickej vyhladenej forme. Vtedy bunky čreva strácajú na funkcii. Je možné, že po držaní bezlepkovej diéty sa bunky obnovia a začnú sekreaovať aj enzýmy laktázu a diaaminooxidázu.

Na druhej strane, laktózová intolerancia sa už nemusí zvrátiť a pri nedodržiavaní bezlaktózovej diéty sa môže zápal ďalej rozširovať. To je nežiadúce najmä z hľadiska charakteru celiakie, ktorá je autoimunitným ochorením.

Konzultujte tento stav so svojim gastroneterológom.

Odporúčam sa dostať do stavu stabilizácie a potom pri zavedení mliečnych výrobkov lepšie dokážete čiťať ako Vaše telo reaguje na mliečne produkty.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/