Môže histamínová intolerancia zisťovaná z krvi spôsobovať problémy s endokrinným systémom?

Zodpovedané
28. máj 2023

Dobrý deň,

1,5 roka mám odstránený žlčník. Mám problémy s trávením v podobe hnačiek prebublávania v črevách a kolísaním hmotnosti. Za ten čas som absolvoval kolonoskopiu gastroskopiu, CT, eteroklýzu. Všetko negatívne.

Bol som na endokrinologickom vyšetrení a zistili mi vyšší kalcitonín. Hodnota bola 10,5. Plus zvýšené igf-1. Sono štítnej žľazy som mal v poriadku. Absolvoval som aj MR hypofýzy - negatívne. Mám zvýšený cukor. Nalačno naposledy 6,17. Plus mám diagnostikovaný Gilbert syndróm. Ostatné krvné hodnoty boli v poriadku.

Bol som odoslaný na imunoalergo, kde mi robili testy na alergie. Vyšla mi mierna alergia na trávu a histamín kvantita 2,73 a funkcia 1,3.

Môže histamínová intolerancia zisťovaná z krvi spôsobovať aj problémy s endokrinným systémom?

Mám aj rôzne bolesti chrbta okolo bedier a zlý spánok. Spávam maximálne 3 - 4 hodiny denne.

Ďakujem

Dobrý deň,

som rada, že vnímate svoj zdravotný stav komplexne. Práve tak by Vás mal vnímať aj Váš všeobecný lekár.

Histamínová intolerancia sa po správnosti diagnostikuje najmä na základe klinických prejavov a histologického vyšetrenia. To máte absolvované, a teda ak tam nevyšla hodnota DAO enzýmu nízka, tak test z krvi môžeme interpretovať nasledovne. Znížené hodnoty DAO kvantity a funkcie môžu byť práve v dôsledku alergie na trávy, je to typický výsledok najmä teraz v období kvitnutia.

Aby som sa však vyjadrila k otázke. Endokrinný systém môže byť oslabený ako solitérne ochorenie nespájala by som ho HIT. HIT je skôr považovaná za syndróm, ktorý je niečím spôsosobený. Nie za samotnú diagnózu.

Zaujala ma prvá časť otázky: 1,5 roka mám odstránený žlčník. Mám problémy s trávením v podobe hnačiek prebublávania v črevách a kolísaním hmotnosti. Za ten čas som absolvoval kolonoskopiu gastroskopiu, CT, eteroklýzu. Všetko negatívne.
Naozaj sa nezistila žiadna intolerancia? Ani laktózová?

Pri odstránení žlčníka je potrebná celoživotná diéta a určitá suplementácia.
Takýto stav po odstránení žlčníka by bolo dobré riešiť a stabilizovať.

Rada by som Vám povedala viac na konzultácií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/