Môže mi laktózova intolerancia spôsobovať bolesti brucha a hnačky?

Zodpovedané
18. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom mojich bolesti brucha, kŕčov, hnačky. Mám ich maximálne 2x denne, ale to stále pretrváva. Ako mi začali tieto problémy, vyskytli sa mi aj vyrážky na nohe cca 20 ks vodnaté ako kiahne. To prešlo do 10 dní, no bolesť brucha pretrvávala.

U obvodnej som mala zvýšené CRP a pečeňové testy u gastro. Z krvi mi zistili málo histamínu degradáciu histamínu. Z krvi nejaká trochu pozitivita na alergiu na kravské mlieko.

Z výsledkov z hadice mi vyšla intolerancia na laktózu. Dostala som len odporúčanie kúpiť si tabletky, ktoré si dám pred použitím mlieka.

Ako dlho mám si dávať tieto tabletky?

Mám vylúčiť všetky mliečne potraviny, alebo si mám kupovať bezlaktózové potraviny?

Mohli tieto hore uvedené problémy mať niečo spoločné s laktózou?

Mala som podozrenie na pásový opar na tej nohe. Do 2 týždňov dostali ovčie kiahne aj moje deti.

Mohol mi zápal CRP, pečeň a intolerancia spôsobiť tieto problémy?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

napíšem len tak v skratke - vo výsledkoch máte okrem laktózy viacero enzýmov znížených alebo vymiznutých. Poukazuje to na zápal v čreve.

Hore vidím aj zvýšené protilátky na antigliadín - teda lepok. Je toho viac, čo treba poriešiť, aby sa stav stabilizoval a nie dalej zhoršoval.

Zatiaľ môžem odporučiť, že bez laktózy budete fungovať natrvalo a bez mliečnej bielkoviny dočasne aspoň po dobu 3 mesiace. Diéta by mala byť nutrične vyvážená a protizápalová. Budem rada ak to spolu prekonzultujeme.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/