Môže sa stať, že budem mať negatívnu biopsiu?

Zodpovedané
6. apr 2023

Dobrý deň,

mala som problém pribrať vyše roka, aj keď po celý život som chudá. Po dvoch pôrodoch, resp. po poslednom som dosť schudla, tak som išla na gastro. Pani doktorka mi robila hadičku aj biopsiu na helikobaktera a celiakiu.

Žiadne iné problémy nemám. Výsledky z krvi mám dosť vysoké okolo 200.

Môže byť negatívna biopsia, alebo sa mám pripraviť na život s celiakiou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie je mi celkom jasné, že ako výsledky dopadli.

Asi ak tomu správne rozumiem čakáte na výsledky z biopsie. Pri diagnostikovaní celiakie býva aj taký výsledok, že sú pozitívne protilátky z krvi a z biopsie negatívne. Alebo naopak, biopsia je pozitívna a protilátky z krvi su negatívne.

Chudnutie môže byť aj v dôsledku malabsorpcie, kedy sa nevstrebávajú živiny. Je to typické pri zápaloch dvanástnika, akým je aj celiakia.

Ak sa vám celiakia potvrdí, tak verím, že sa zvládnete zorientovať v diéte do pár dní tak ako väčšina z nás. Je to náročná diagnóza, ktorú vieme liečiť jedine diétou. Je to taká pozitívna aj negatívna záležitosť zároveň.

Odporúčam Vám urobiť deťom genetické testy na celiakiu, aby ste vedeli, či môžete aj u nich očakávať prejavenie tejto diagnózy. Aj keď takáto situácia nemusí nastať za celý život aj pri pozitívnom genetickom teste.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/