Musíme vylúčiť mliečne výrobky?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

boli sme na testoch oneskorenej potravinovej intolerancie.

Musíme úplne vylúčiť mliečne produkty, alebo ich môžme nahradiť mliekom bez laktózy?

Podľa výsledkov je tam alergia na mliečnu bielkovinu alebo histamínovú intoleranciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výsledok na histamínovú intoleranciu v priložených testoch nevidím.

Testy máte na potravinovú intoleranciu cez nešpecifické protilátky IgG. To znamená, že sa jedná o intoleranciu nie alergiu. Alergia sa testuje cez šepcifické protilátky IgE.
Nejedná sa o enzymatickú intoleranciu ako je napr. laktózová intolerancia.

Ide o intoleranciu celú potravinu. Teda v prípade kravského a kozieho mlieka sa berie do úvahy celé mlieko a výrobky z neho. Alebo napr. zložky mlieka, ktoré sa nachádzajú vo výrobkoch ako keksíky, pečivo a pod.

Zvýraznené máte teda mlieko, vajcia. Pozitívne sú aj iné potraviny, kde je +.
Takýto test sa nedá brať doslovne v zmysle som intolerantný na väčšinu bežných potravín, vyradím ich zo stravy a budem jesť len vzduch. Tento test nám vypovedá o tom, že črevo nie je zdravé a zjavne prepúšťa nestrávene väčšie molekuly niektorých potravín do krvi a imunita na ne reaguje.

Odporúčam nájsť príčinu priepustnosti čreva. Najčastejšie je za tým zápalové ochorenie - laktózová intolerancia, kolitídy, celiakia a pod alebo funkčné ako nesprávne fungovanie žlčník, pankreasu a pod. Vhodná je navšteva gastroenetrológa.

Potom je potrebné sa zamerať na pestrú diétu, ktorá cieli na príčinu problému, ale dodáva dostatok živín, aby sa črevo mohlo zregenerovať. S tým Vám rada pomôžem.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/