Poradíte mi ohľadom testov intorelancie?

Zodpovedané
19. máj 2020

Dobrý deň,

už viac ako rok sa trápim s problémami v črevách a s hnačkami. Zistila som, že mi vadí laktóza. Užívala som bezlaktózové produkty a aj tabletky s obsahom laktázy.

Keď sa ale časom stav zhoršoval, tak po roku mi lekárka dala vyšetriť IgA a IgG protilákty na mlieko, sóju, laktózu, transglutaminázu a ovalbumin.

Pri sóji mi vyšli pozitívne výsledky aj IgA aj IgG,
kravske mlieko aj IgA aj IgG

Pri laktóze mi vyšli pozitívne len IgA protilátky (3,61) a IgG (0,511) vyšli negatívne. Pri ovalbumine IgA pozitívne (1,4) a IgG (0,65) negatívne. V oboch prípadoch je pozitivita udávaná od 1,3

Vylučovacou a testovacou metódou viem, že ak zjem syry, mlieko alebo bryndzu (aj 100% ovčiu), tak bez doplnenia laktázy mi do pol hodiny ide zduť brucho a vetry sú silné a zapáchajúce.

Ak použijem laktázu, tak problémy nemám. Snažím sa mlieku už úplne vyhýbať,lebo mi vadí aj mliečna bielkovina. Nadúvanie mi spôsobuje aj 100% ovčia bryndza a syry z ovčieho mlieka.

Ovalbumin mám síce IgA 1,4 a do 1,3 je hraničný a tam viem, že v koláčoch mi nevadí. Ale pri väčšej konzumácii vajec ako praženica a varené vajcia mi občas spôsobili hnačku.

V latoratóriu si chcem dať urobiť testy intolerancii, ktoré sú dosť drahé. Váham, lebo napríklad pri laktóze mám IgG negatívne, aj keď mi vadia.

Môže to byť tým, že som ju pomaly rok obmedzovala?

Obávam sa, že koľko z tých 90 základných potravín mi môže výjsť IgG negatívne aj napriek tomu, že mi možno reálne vadia.

Niektoré z potravin som už nejedla pár mesiacov aj kvôli ťažkostiam a kvôli sezónnosti.

Ako dlho sa držia IgG protilátky pozitívne v krvi po konzumácii jedla?

Mám teraz risknúť skonzumovať každú potravinu pár dní, aby som mala istotu, že IgG ukážu pravdu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri problémoch s intoleranciami, žiaľ nič nie je také čiernobiele ako sa javí.

Diagnostika z krvi, ktorú ste podstúpili je dosť relevatntná. Dá sa povedať, že sa môžete na výsledok spoľahnúť. U dospelých sa najčastejšie vyskytujú intolerancie na laktózu, lepok, vajcia, sóju a mlieko. Preto sa na tieto typy potravín aj robia najčastejšie testy u lekára. Ostatné intolerancie často nemá zmysel zisťovať, pretože intolerancia bielkovín je spôsobená často inou príčinou.
Mám na mysli zápalové ochorenia tráviacej sústavy.

Intolerancia laktózy je však iná. Je to intolerancia cukru a funguje na základe enzymatického metabolizmu. To znamená, ak mám nízke množstvo enzýmu laktázy, nebude dostatočne strávená laktóza. Na intoleranciu laktózy je najspoľahlivejší výdychový test. Ak ste mali však pozitívny aspoň jeden typ protilátok, laktóza sa dostáva do krvi a stretáva sa s imunitným systémom (cez protilátky), čiže nie je dostatočne strávená. Na stanovenie intolerancie nám stačí ak je pozitívny len jeden typ protilátky, nemusia byť pozitívne všetky typy.

Vráťme sa však k intolerancií bielkovín ako je to pri mlieku, sóji a vajciach. Ak sa potvrdia protilátky pozitívne na tieto bielkoviny, dostávajú sa nejakým spôsobom do krvi a dochádza k stretu s imunitným systémom. Do krvi sa tieto bielkoviny môžu dostať napr preto, že nie sú dostatočne strávené (napr. z dôvodu gastritídy, pankreatítidy), alebo sú prepustené cez poškodenú sliznicu tenkého alebo hrubého čreva z dôvodu zápalu. Zápal môže byť buď špecifický alebo nešpecifický, v ktorejkoľvek časti čreva.

Pri takomto zápale sa môžu prepúšťať takmer všetky bielkoviny, ktoré prídu nestrávené do čreva. Preto by Vám mohla vyjsť intolerancia takmer na všetkých 90 potravín, alebo na tie, ktoré najčastejšie konzumujete. Preto je najlepším riešením zistiť primárnu príčinu intolerancií a tú riešiť. Ak nastavíte správnu liečbu a diétu, je vysoká pravdepodobnosť stabilizácie stavu a zlepšenie celkového trávenia.

Diéta ochudobnená o väčšinu potravín dostáva do blúdivého kruhu, pretože rozmanitosť potravín je veľmi dôležitá pre jednotlivé mikroorganizmy v črevnom bióme. Preto ak má niekto napr. histamínovú intoleranciu, nie je cesta jesť ryžu s mrkvou alebo nájsť príčinu problému a diétu nastaviť na to.

Samozrejme všetko chce svoj čas a od závažnosti ťažkostí trvá aj stabilizácia stavu.
Neviem či som Vám dostatočne odpovedala na Vaše otázky, ale snažila som sa Vás naviesť na správnu cestu.

Bola by som rada ak by sme mali možnosť si prejsť jednotlivé postupy na osobnej online konzultácií.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/