Prečo mám bolesti brucha a kŕče i napriek tomu, že dodržiavam diétu?

Zodpovedané
10. aug 2022

Dobrý deň,

som mladý chlapec a pred cca rokom mi zistili alergiu na mlieko (mliečnu bielkovinu). Keď som zistil, že moje telo má s mliečnou bielkovinou problém, tak som upravil svoj jedálniček. Nikdy mi ale tieto problémy úplne neprešli. Zmiernili sa, ale v poslednom čase (cca 3 mesiace) sú skoro identické.

Skoro každý deň ma bolí brucho a mám neustály pocit, že potrebujem ísť na veľkú potrebu. Ten pocit je veľmi silný, ale často nemôžem kvôli tomu, že mám zápchu. Tak mám aj často kŕče v bruchu. Ak sa mi už podarí na potrebu ísť, stále mám pocit nevyprázdnenia. Niekedy mám zase hnačku, denne idem aj 4x na záchod.

Veľmi na to obmedzuje v živote. Nikam veľmi nemôžem ísť, pretože s týmito problémami to nie je úplne vždy jednoduché a komfortné. Som aj veľmi chudý, BMI mám na hodnote 17,7.

Čo mi môže byť, keď problémy stále pretrvávajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je diéta správne vyriešená, teda si dávaš pozor na všetko, čo obsahuje mliečne bielkoviny, vrátane sekundárnych vecí ako je pečivo, sladkosti a podobne, tak problém môže byť ešte niekde inde.

Pri intolerancii alebo alergii na mliečnu bielkovinu sa dostávajú zvyšky mliečnej bielkoviny do hrubého čreva. U zdravého jedinca sú strávené v tenkom čreve, ale ak je človek intolerantný, tak bielkoviny prechádzajú do hrubého čreva. Tam sa narúša črevný bióm.

Laicky povedané - patogénné baktérie sa živia bielkovinami a narastá ich množstvo. Probiotické baktérie sú potláčané a to sa všetko odráža na celkovom diskomoforte, formovaní stolice, pocitu vyprázdnenia a podobne.

Bolo by dobré, ak ešte nie si plnoletý, aby si prekonzultoval s rodičmi a lekárom daľšie vyšetrenia na gastre. A to konkrétne test na SIBO a prípadné iné ako určí lekár.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/