Prečo mi iný test potvrdil, že nemám laktózovú intoleranciu?

Zodpovedané
2. feb 2023

Dobrý deň,

mala som u Vás konzultáciu, keďže som mala zvýšené hodnoty anti-Milk IgA a IgG. Odporučili ste mi, aby som si dala z krvi urobiť aj hodnoty na laktózovú intoleranciu. Podľa výsledkov, ktoré som konzultovala s Vami mi vyšla pozitívne. Skonštatovali ste, že mám laktózovú intoleranciu a mám prejsť na bezlaktózové produkty.

Nedalo mi to a po roku som bola na výdychovom teste a vraj vôbec nemám laktózovú intoleranciu. Lekár povedal, že tieto protilátky znamenajú, že iba prijímam v potrave konkrétnu potravinu a nie to, že mám intoleranciu.

Ako to teda s tými hodnotami je, keďže som podľa doktora držala nezmyselnú diétu?

Ďakujem

Dobrý deň,

výdychový test je viac relevantný ako krvné testy. Avšak nie je pravda, že ak sú zvýšené hodnoty protilátok proti mlieku a laktózu, tak sa nejedná o žiadny problém.

Zvýšené množstvo protilátok v krvi sa tam nachádza z nejakého dôvodu. Najčastejšie je to preto, lebo nie sú dané zložky potravín strávené, dostávajú sa do krvi a imunita na ne reaguje.

Dôležité je aj to, že ako sa cítite a prečo ste znovu absolvovali testy.

Ak sa cítite dobre a nemáte žiadne klinické prejavy po konzumácií mlieka, tak je na mieste diétu prehodnoťiť. Ak však máte ťažkosti po konzumácií mlieka a cítite sa na diéte lepšie, tak je dôvod to zvážiť. Telo reaguje na mlieko neprimerane a stojí za tým problém s neznášanlivosťou.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/