Sú IgG protilátky relevantným dôkazom intolerancie aj napriek negatívnej transglatumináze?

Zodpovedané
6. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už dlhšie ma trápi únava a kŕče. Občas v žalúdku, inokedy sú na ľavej strane brucha, nad pupkom a niekedy ma bolí aj podbruško

Som skoro stále nafúknutá. Hnačku a ani zápchu nemám. Občas ma bolí hlava a kĺby.

V januári som bola na gastre, kde mi z krvi zistili laktózovú intoleranciu. Transglutamináza bola negatívna. Výsledok z endoskopie - reflux.
Ani po vyradení laktózy mi však nie je lepšie. Doktorka ma posiela k alergologičke, ale tam je vzhľadom na aktuálnu situáciu nemožné sa dostať.
Po dlhšom váhaní som si dala spraviť vyšetrenie potravinových intolerancii. Prikladám výsledky.

K testu by mala byt aj konzultácia, tú ale v súčasnosti neposkytujú. Podľa výsledkov by za mojimi problémami mal byt hlavne lepok.

Sú IgG protilátky relevantným dôkazom intolerancie aj napriek negatívnej transglatumináze?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

diagnostika, ktorú ste podstúpili na gastre hovorí o laktózovej intolerancii a refluxe. Je možné, že vo výsledkoch nájdete aj gastritídu. Minimálne však pri refluxe je potrebné stravu upraviť komplexnejšie ako len bez laktózy.

Je potrebné vyradiť všetky prekysľujúce potraviny a zvliť vhodnú úpravu jedál-varením. Ja odporúčam pri zistení laktózovej intolerancie vysadiť na 3 mesiace aj mliečnu bielkovinu a doplniť vo väčšom množstve vápnik, vitamín D a horčík.

K výsledkom čo posielate sa žiaľ neviem vyjadriť lebo nie sú čitateľné. Ak však boli potvrdené protilátky IgG môžete ich brať za relevantný výsledok. Jedná sa však "len" o intoleranciu lepku nie priamo o celiakiu ako by to bolo pri pozitívnej trans-glutamináze (výsledok by sa potvrdil aj pri endoskopii).

Ak by ste chceli svoj zdravotný stav prekonzultovať podrobnejšie, som Vám k dispozícií prostredníctvom online konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/