Vyšla mi hodnota DAO enzýmu 6,5. Mám držať aj histamínovú diétu?

Zodpovedané
11. apr 2024

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať ohľadom histamínovej intolerancie. Vyšla mi hodnota DAO enzýmu 6,5. Od lekára som nedostal odpoveď, či sa jedná o intoleranciu. Súčasne mám intoleranciu lepku, ten som obmedzil. I napriek tomu sa mi stále vedia vyskytnúť mierne žalúdočné ťažkosti po niektorých jedlách. Čo sa týka kože, tak žiadne vyrážky a ani začervenanie som nespozoroval.

Mám držať aj histamínovú diétu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri intolerancii na potraviny sa často vyskytuje histamínová intolerancia.
Nejde však o histamínovú intoleranciu ako o diagnózu, ale skôr o syndróm hromadenia histamínu v krvi.

Dôvodom je reakcia imunitného systému na antigén, ktorý bude v tomto prípade lepok.
Ak máte gastro ťažkosti, tak je táto teória ešte pravdepodobnejšia.

Odporúčam gastro vyšetrenie - celiakia, laktózová intolerancia a HIT.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/