Znamená Marsch 2 celiakiu?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

pred rokmi bol manžel na gastre, kde z krvi celiakia nevyšla, avšak z odberu hadicou bol výsledok Marsch 2. Mal tráviace problémy a prešiel na bezlepkovú stravu, ale stopy lepku nerieši. Polepšilo sa mu. Vtedy to uzavreli s tým, že celiakia to nie je.

Je to skutočne tak?

Dcéra má pozitívnu genetiku a u nej ide zatiaľ len o neceliakálnu formu intolerancie lepku. Tam sa robili opakovane podrobné vyšetrenia.

Ako to je u manžela?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri výsledku Marsch 2 Marsh 1 nie je záverom pre celiakiu. Ale pravdepodobnosť diagnózy je „posilnená“ sérologickou podporou. To znamená výsledkom z krvi, prípadne empiricky - vysadením lepku a opätovným nasadením.

Existujú pacienti s neznášanlivosťou lepku, ktorí majú negatívny výsledok z krvi a pozitívny z biopsie a naopak.

Najdôležitejšia v tomto prípade bude klinika, teda to ako sa pacient po konzumácií lepku cíti.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/