Poradňa k prenatálne zisteným vrodeným srdcovým chybám

174 zodpovedaných otázok
MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Odborník
Odoberaj124

Milé návštevníčky a návštevníci Poradne pre prenatálne zistené vrodené chyby srdca,

volám sa Matej Nosáľ a som primárom Oddelenia detskej kardiochirurgie Detského kardiocentra v Bratislave a zároveň nositeľom ocenení Top lekári 2014 a Top inovácie 2016. Na našom oddelení operujeme pacientov s vrodenou chybou srdca z celého Slovenska, a to od novorodeneckého veku až do dospelosti. Každoročne u nás zrealizujeme okolo 300 operácií srdca. Pri diagnostike vrodených chýb srdca využívame aj 3D modelovanie. Sme jediné pracovisko na svete, ktoré používa gore-tex pri plastike aortálnej chlopne.

Veľmi nám záleží na tom, aby naši pacienti na operáciu prichádzali v čo najlepšom stave, ideálne už s prenatálne zistenou chybou srdca. V týchto prípadoch sa vieme stretnúť s rodičmi ešte pred narodením dieťatka a vieme ich o chybe a možných liečebných postupoch vopred informovať. Pri kritických a komplexných srdcových chybách je prenatálna diagnostika kľúčom k tomu, ako bábätko zvládne operáciu a pooperačný priebeh.

Ako si iste dokážete predstaviť, väčšinu môjho času pohlcujú operácie. Rád vám však poradím a odpoviem na otázky ohľadom vašich detí s prenatálne zistenou vrodenou chybou srdca, a to v najbližšiu voľnú chvíľu, ktorú poradni môžem v priebehu dňa venovať.

Teším sa na Vaše otázky,
MUDr. Matej Nosáľ, PhD.