Aké sú podmienky pre katetrizáciu re-valvuloplastiku s uzáverom ASD?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

syn má ASD II cca 6 mm , pulmonálnu stenózu valvárnu (gradient 60) s výraznou turbulenciou. Katetrizáciu valvuloplastiku mal v novorodeneckom veku, teda pred tromi rokmi.

Aké sú podmienky pre katetrizáciu re-valvuloplastiku s uzáverom ASD okrem hmotnosti 15 kg?

Kedy sa volí operácia cez otvorený hrudník?

Ďakujem

Dobrý deň,

katetrizačný uzáver predsieňového defektu (ASD II) je podmienený vhodne umiestneným defektom v medzipredsieňovej prepážke (ideálne centrálne umiestnenie s dostatočnými okrajmi).

Toto sa zisťuje echokardiografickým vyšetrením pred zákrokom a znova na začiatku katetrizačného výkonu.

V prípade, že je defekt nevhodný na katetrizačný uzáver, robí sa operácia. Balónová valvuloplastika (katetrizačná) pľúcnej chlopne je indikovaná pri gradiente nad 50 mm Hg.

V prípade, že sa nepodarí takýmto spôsobom zúženie odstrániť, je indikovaný chirurgický zákrok.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/