Čo znamená DAP + ASD II seu FOA + aneyryzma IAS?

Zodpovedané
9. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom diagnózy môjho štvormesačného syna.

Od poslednej návštevy kardiológa mi ako matke nie je všetko jasné. Synček sa narodil so široko otvoreným DAP.

Čo to znamená?

Ten sa po Ibubrofene uzavrel. Po dvojmesačnej kontrole je však u neho ešte priítomné "ASD II seu FOA 4-5 mm bez dilatácie srdcových oddielov + aneyryzma IAS".

Môžte mi prosím vysvetliť, čo to znamená?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

DAP znamená otvorený perzistujúci arteriálny duktus, čo je malá cieva spájajúca aortu a pľúcnicu pred narodením dieťaťa.

ASDII je dierka medzi predsieňami srdca, ktorá sa u Vášho dieťaťa nezdá byť veľká.

Každopádne je dobré sporadicky sledovať jej vývoj, je aj možnosť, že sa spontánne uzavrie.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/