Dcéra má šelest. Môže odmietnuť kontrastnú látku na magnetickej rezonancii?

Zodpovedané
5. dec 2019

Dobrý večer,

moja dcéra má šelest na srdci. Chodíme každý druhý rok na pravidelné kontroly. Teraz má ísť na magnetickú rezonanciu.

Musí sa pri tomto vyšetrení podať kontrastná látka?

Môže ju odmietnuť?

Mám obavy z nežiadúcich účinkov.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri magnetickej rezonancii sa najčastejšie používa Gadolinium ako kontrastná látka na zvýraznenie cievnych štruktúr.

Najlepšie by Vám o nutnosti podania kontrastnej látky mal vedieť povedať lekár/detský kardiológ, ktorý indikoval toto vyšetrenie.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/