Dcérka má dvojvýtokovú pravú komoru. Je možná operácia?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

vrodenú vývojovú chybu plodu zistili v tehotenstve. Keď sa dcérka narodila, tak jej diagnostikovali dvojvýtokovú pravú komoru.

Defekt predsieň. - komôr. Septa. - AV kanál balancovaný.
Kompletný anomálny návrat pl. žil, infradiafragmatický.
Aortálna chyba - ľavostranný oblúk a lusoria 1.dx.
Otvorený ductus arteriosus + iné heterotaxia, segmentálna anatómia ADD, pravostranný izomerizmus, aspelnia, bilaterálna horná dutá žila, dolná dutá žila do ľavej predsiene.
Hypotónia osového svalstva a GER.

Dá sa to operovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

jedná sa o veľmi komplexnú vrodenú chybu srdca aj s postihnutím mimosrdcových štruktúr. Z uvedeného sa dá ťažko posúdiť, či sa jedná o jednokomorovú alebo dvojkomorvú cirkuláciu. Od tohto faktu sa potom odvíjajú liečebné možnosti a prognóza Vášho dieťaťa.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/