Holosystologická regurgitácia chlopne. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
17. apr 2020

Dobrý deň,

rada by som sa Vás opýtala na stav srdiečka a čo máme s mužom očakávať po pôrode.

Som v 27. týždni a v 21. týždni som bola na 4D sone u MUDr. Grochalu. Zistil, že maličký nemá úplne v poriadku srdiečko. Taktiež spomenul, že takéto vady mávajú deti s Downovým syndrómom a to ma vyľakalo.

Tripple testy a aj všetky sona som mala u môjho gynekológa v poriadku. MUDr Grochal mi odporučil amniocentézu a aj genetické krvné testy. Tie som z finančného hľadiska musela odmietnuť.

Keď som ešte ale spomenula, že moja prvá dcéra má šelest na srdiečku a tiež aj môj ocino, tak vravel, že keď to máme v rodine, tak niet sa čoho obávať. Vraj to nebude Downov syndróm. Ja sa však obavám. Toto je moje tretie tehotenstvo a mám zdravé dievčatá vo veku 4 roky.a 1,5 roka.

Ja mám 29 rokov, sme nefajčiarska domácnosť, nepijeme ani príležitostne.

Čo nám odporúčate?

Aké vyšetrenia máme podstúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

doporučujem Vám kontrolný prenatálny ultrazvuk srdca na špecializovanom pracovisku (Detské kardiocentrum) na zistenie bližšej príčiny nedovieravosti trikuspidálnej chlopne, resp.či sa nejedná o Ebsteinovu anomáliu.

Na vylúčenie Downovho syndrómu sa dá absolvovať amniocentéza, resp. už spomínané krvné vyšetrenia.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/