Je v poriadku zadýchavanie sa 9 mesačného syna?

Zodpovedané
12. mar 2019

Dobrý deň,

synček má 9 mesiacov narodil sa s AS. Bikuspidálna aortálna chlopňa a Foramen ovale apertum, je po Ross-Kono. Momentálne štvornožkuje, stavia sa, učí sa chodiť.

Keď dlhšie štvornožkuje, alebo dlhšie tlačí chodítko, tak je zadýchaný. Nie je to stále, zatiaľ skôr výnimočne.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

výkonnosť Vášho dieťaťa po Ross-Konno operácii závisí od toho, v akom stave bola srdce pred operáciou a do akej miery bola preťažená najmä ľavá komora.

Zotavenie po operácii môže trvať dlhší čas, aj niekoľko mesiacov.

Najlepšie sa dá, okrem celkového stavu dieťaťa, posúdiť podľa parametrov a funkcie ľavej komory srdca na echokardiografickom vyšetrení.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/