Je závažný drobný muskulárny ventrikulárny septálny defekt srdca?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

dcére bol v 20. týždni tehotenstva zistený drobný muskulárny ventrikulárny septálny defekt srdca 0,9 mm od apexu s tým, že kontrola v 30. týždni, kedže je šanca, že sa spontánne defekt uzavrie.

Bola som na sone v 30. týždni a defekt sa neuzavrel. Teraz bol 14 mm od apexu o šírke 2,4 mm s bidirekčným tokom.

Je podľa Vás defekt závažný?

Je potrebný pôrod v špecializovanom centre?

Všetky ostatné parametre ako aj geneticke vyšetrenia boli v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je potvrdená uvedená veľkosť defektu, jedná sa o nezávažný defekt s vysokou šancou spontánneho uzáveru defektu v rannom detstve. Ak je táto diagnóza istá (bez ďalších pridružených chýb srdca), tak pôrod v špecializovanom centre nie je potrebný.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/