Kedy je potrebné riešiť zákrok pri aortálnej stenóze?

Zodpovedané
22. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dvojročného syna, ktorý bol operovaný po narodení, v pol roku katetrizácia.
Nikdy sa však nedosiahol lepší výsledok ako gradient 50.

Momentalne sa držíme rok. Ľavá komora je zhrubnuta s primeranou funkciou.

Kedy je pri AS potrebné začať riešiť zákrok?

Je dôležitý gradient alebo aj iné hodnoty?

Mávajú operácie vo vyššom veku lepšie výsledky ako u malých detičiek?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákrok sa indikuje pri gradiente nad 50. Popri tom závisí aká je funkcia ľavej komory, prípadne ako hrubne jej stena a dynamika vývoja týchto parametrov. Rovnako aj rast prstenca aortálnej chlopne.

Vo vyššom veku máme viac možností ako operovať aortálnu chlopňu.

Výsledky operácie závisia od správneho načasovania výkonu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/