Mohlo dcére spustiť očkovanie kompletnú AV blokádu?

Zodpovedané
15. apr 2021

Dobrý deň,

dcére zistili v 4,5 rokoch kompletnú AV blokádu a musela hneď podstúpiť operáciu kardiostimulatora vo Vašom centre. Počas tehotenstva som absolvovala aj vyšetrenie srdiečka bábätka, po pôrode tiež mala vyšetrenie srdca a nikdy neprekonala žiadnu chorobu.

Je možné, že by jej túto blokádu spustilo očkovanie živou vakcínou?

Bola očkovaná 3x hexavakcinou + pneumokoky, vždy naraz a v 18. mesiacoch a v 4. rokoch osýpky, mumps a rubeola. 3 mesiace po poslednom očkovaní jej zistili tú blokádu.

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nemyslím si a ani nepoznám prípad, že by očkovanie zapríčinilo AV blokádu.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/