Môže dieťatko zdediť vrodenú srdcovú vadu, keď sono bolo v poriadku?

Zodpovedané
28. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Manželova mama trpí vrodenou srdcovou vadou. Má stenózu arterie pulmonalis, defekt predsieňového a komorového septa a atypický priebeh aorty.

Manžel túto vadu nezdedil. Ja som teraz v 25. týždni tehotenstva, čakáme naše prvé bábätko. Kvôli tejto vade sme absolvovali aj prenatálne echo v 23. týždni a všetko sa zdá byť ok.

Je možné, že by sa táto vada mohla prejaviť ešte neskôr, alebo už sa nemusíme obávať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prípade rodinného výskytu srdcovej chyby, by ste mali byť vyšetrená u špecialistu so zameraním na prenatálnu diagnostiku vrodených srdcových chýb, alebo priamo v Detskom kardiocentre.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/