Môže ísť dieťa s Fallotovou tetralógiou na 4 km dlhý minimaratón?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

mám 6,5-ročného syna s Fallotovou tetralógiou. Gradient od operácie v 6 týždňoch sa drží do 35. Dedo pravidelne beháva polmaratón a stále na nás tlačí, aby sme prihlásili deti na minimaratón. Vraj on ich vezme. Sú to 4 kilometre.

Syn aktuálne nemá žiadne obmedzenia a ani ťažkosti. Neberie žiadne lieky. Výdrž a výkon ma lepší ako zdravá sestra. Naposledy, keď sme boli v DKC (máj 2023) mi doktorka povedala, že keď pôjde do školy, tak mu už dá obmedzenia na telesnú vychovu. Od septembra pôjde do školy.

Máme syna obmedzovať?

Ohrozil by to takýto výkon?

Alebo sa máme držať hesla "trénované srdce nezlyhá"?

Dalo by sa absolvovať nejaké vyšetrenie, pri ktorom ktorom by sa zistilo ako srdce pracuje pri záťaží?

Ďakujem

Dobrý deň,

vhodné by bolo vedieť ako reaguje gradient pri záťaži, či stúpne a na akú hodnotu. Rovnako je dôležitý údaj funkcie a zhrubnutia pravej komory, funkcie trikuspidálnej a pľúcnej chlopne. Predpokladám, že Váš detský kardiológ tieto údaje má. Doporučil by som poradiť sa s ním.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/