Môže barefoot spôsobiť dlhotrvajúcu bolesť?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

som 33-ročná žena s nadváhou (80 kg). Po tehotenstve musím mať o číslo väčšiu obuv. Minulé leto som sa rozhodla pre barefoot. Nohu som si zmerala doma sama a kúpila jednu značku (be lenka). Začala som v lete sandálmi, neskôr tenisky a aj zimná obuv.

Od jesene pociťujem bolesti päty. Teraz sú bolesti silné a celodenné, najhoršie ráno a večer. Chodím najmä po chodníkoch, asfaltové povrchy, denne chodím veľa.

Može to byť spôsobené barefoot obuvou?

Je to pre mňa nevhodný typ obuvi?

Môžem mať zlú chôdzu?

Mohla sa mi vytvoriť ostroha?

Ďakujem

Dobrý deň,

to je skôr otázka na fyzioterapeuta, ktorý je naklonený barefoot. On zhodnotí držanie tela, štýl chôdze, prípadne odporučí správne cviky na spevnenie centra tela. To je najčastejšie príčinou problémov, ktoré sa odzrkadlia na nohách.

Bolesť kľudne môže spôsobiť tvrdé došľapovanie do päty, ale kľudne aj nejaké iné problémy. Takže na diaľku veľmi poradiť neviem. Určite si nájdite fyzio a poraďte sa priamo s ním.

Prajem Vám pekný deň.
Veronika Palková
bosacik@bosacik.sk
www.bosacik.sk
+421918480322