Prečo mám problém s únikom moču počas skákania a behania?

Zodpovedané
22. sep 2021

Dobrý deň,

dlhší čas mám problém s únikom moču počas skákania alebo behania. Preto ma to dosť obmedzuje. Som po dvoch pôrodoch, ale rodila som pred niekoľkými rokmi. Tiež vo vode mám pocit, že mi uniká moč. A to hlavne vtedy, keď vychádzam z vody - bazéna. Na žiadnom vyšetrení som nebola.

O aký problém môže ísť a aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vás trápia úniku moču pri skákaní behaní ako aj pri iných činnostiach, kde dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, môže sa jednať o tzv. stresovú inkontinenciu.

Pri zvýšení vnútrobrušného tlaku následkom vyššie uvedených činností, stúpne tlak vo vnútri močového mechúra, ale panvové dno nedokáže poskytnúť potrebnú podporu na uzáver močovej trubice.

Rizikovými faktormi sú pôrod, počet pôrodov, priebeh pôrodov, veľkosť plodu, obezita. Doporučujem Vám pravidelne cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. V prípade, že problém bude pretrvávať, tak je vhodná návšteva urológa. Pokiaľ sa potvrdí diagnóza stresovej inkontinencie a konzervatívne postupy nepomáhajú, môže Vám navrhnúť operačný zákrok.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Monika Nováková