Ako zmierniť záklon hlavičky v šatke pri spaní?

Zodpovedané
24. okt 2018

Dobrý deň,

mám 4 mesačného synčeka a nosím ho v šatke. Akonáhle však syn v šatke zaspinká, zakláňa sa mu hlavička cez šatku. Určite mu to nie je príjemné a aj mne to na pohľad vadí.
Riešim to tak, že mu buď hlavičku pridržiavam (čo sa dlhodobo vydržať nedá), alebo mu dám do límca za krkom stočenú plienku, aby mu hlavičku pridržiavala ona. Myslím však, že to nie je veľmi dobré riešenie.
Poradili by ste mi, prosím, ako to vyriešiť? Šatku dostatočne uťahujem, ale keď ju pritiahnem až príliš, syn sa budí a mrnká.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Dobrý deň,

nepíšete presne v akom úväze synčeka nosíte. Prepdokladáme, že je to kríž s kapsou vo vnútri. Na fixovanie hlavičky je dobré použiť jeden z bočných popruhov šatky - v tomto videonávode je to ukázané v minúte 3:30 - fixujte opačným popruhom, ako má uloženú tváričku - tú by malo mať dieťatko uloženú vždy nabok k Vášmu hrudníku (nie zaborenú do Vašej hrude, aby malo prísun čerstvého vzduchu).

Videonávod ako na to:

Toto fixovanie je dobré spraviť vtedy, keď už bábätko spí tvrdším spánkom, aby sme ho nezobudili. Jemne mu hlavičku opriete zo záklonu na Váš hrudník a keď mu budete rozťahovať bočný pruh cez hlavičku na jej zafixovanie, je dobré robiť pravidelný pohyb (napr. pohupovanie sa) a nejaký šum ("ššššš"), ktorý mu pomôže v prípade, že by ho táto manipulácia mierne vyrušila, zostať v "spánkovej hladine".

Hlavička sa môže fixovať aj šatkou, ktorá je na chrbátiku, keď sa nechá vyššie pri hlavičke a po zaspatí sa vytiahne spoza krku do cca polovice hlavičky (lenže píšete, že mu príliš utiahnutá šatka vadí, preto by vo Vašom prípade mohlo byť lepšie fixovanie bočným pruhom).
Aby šatka poskytovala vhodnú oporu, musí byť dostatočne pevne utiahnutá - pri predklone by medzi vami a synčekom nemala vzniknúť medzera (dieťatko sa od Vás "neodlepí" 🙂)
Veríme, že naša odpoveď bola pre Vás nápomocná 🙂

Barbora