Je bezpečné nosenie dieťaťa v šatke na začiatku tehotenstva?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

som v 6. týždni tehotenstva a môjho 12 mesačného 9,5 kg synčeka stále nosím na striedačku v šatke a nosiči.

Po krátkom čase nosenia ma už tlačí na podbruško bedrový pás a aj šatka po čase nie je pohodlná.

Ako je to s bezpečnosťou plodu?

Nehrozí mu nosením nejaké riziko?

Ďakujem

Dobrý deň,

nosenie v tehotenstve je veľmi individuálna záležitosť. Vo všeobecnosti platí, že nosenie ako také škodlivé nie je. Bábätko je v brušku dobre chránené.

Najdôležitejšie je ale počúvať vaše telo. To vám najlepšie povie, do akej miery je to dobré a vhodné. Čiže pokiaľ vám po čase nosenie nie je pohodlné, rešpektovala by som to a nosenie nesilila.

Niektoré ženy nosia počas celého tehotenstva (niektoré dokonca vpredu). Väčšine s rastúcim bruškom nosenie vpredu prestáva byť pohodlné a nosenie buď obmedzia, alebo nosia na chrbte v šatke alebo v onbuhime. To je taký nosič bez bedrového pásu. Pozrite napr. Mirkine, pre predstavu, ako to vyzerá.

Niektoré nosia v šatke na boku. Tento úväz je na to skvelý, lebo si časť šatky viete rozprestrieť cez celé bruško a trošku ho tým podporiť -

Ja som v ňom rada nosila ku koncu tehotenstva.

Prípadne môžete skúsiť nosiť na chrbte. Napríklad aj takto -

Ide najmä o to, na čo sa vy cítite fyzicky zdatná. Každé jedno tehotenstvo je veľmi individuálne a každá žena ho prežíva inak. V prvom rade je dôležité, aby rešpektovala svoje telo a svoje potreby ♥

Ak by ste mali ešte akékoľvek otázky, napíšte nám.

Vaše Sestrice