Je lepšia šatka alebo nosič pre novorodenca?

Zodpovedané
16. jan 2019

Dobrý deň,

o mesiac ma čaká pôrod a chcela by som sa poradiť ohľadom nosičov a šatiek. Kedy a v čom je vhodné nosiť novorodenca? Je podľa Vás vhodnejšia šatka alebo nosič?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na trhu je k dispozícií veľmi veľa pomôcok na nosenie a vyznať sa v nich môže byť poriadne náročné.

V podstate sa dajú rozdeliť do dvoch základných kategórií – šatky a ergonomické nosiče.

Pevne tkaná šatka je dlhodobo najodporúčanejším pomocníkom pri nosení novorodencov. Pre mnohých môže byť spočiatku strašiakom, ale kto ju raz vyskúšal, zistil, že to nie je žiadna veda. Neprekonateľnou výhodou šatky je, že sa vždy dokonale prispôsobí bábätku aj telu rodiča. V každom momente vývoja poskytuje oporu od kolienka po kolienko a na celú výšku chrbátika, čím zabezpečuje správnu ergonomickú polohu.
Šatka je pružná, pevná, no zároveň dostatočne jemná, aby pri správnom uviazaní bábätku poskytovala istotu a oporu, ale neobmedzovala ho.

Nosič sa mnohým budúcim rodičom zdá ako jednoduchšie a praktickejšie riešenie. Keď si vyberiete typ nosiča vhodný pre novorodeniatko, buď obsahuje nejakú formu novorodeneckej vložky, alebo sa dá zmenšiť dostatočne na to, aby sa tam dalo vložiť drobné bábätko.

Pri práve narodenom dieťatku sa však niekedy stane, že po umiestnení do nosiča je nespokojné, odtláča sa a plače. Dôvodov na nespokojnosť bábätka môže byť viacero. Od potreby dojčiť sa, cez pocit tepla až po vylučovanie, ale niekedy je príčinou aj samotná nosiaca pomôcka. Rodičia si túto nespokojnosť potom vysvetľujú, že ich dieťatko má problém s nosením ako takým. Pritom ho len môže nosič tlačiť, príliš mu rozťahovať nožičky, rezať ho pod kolienkami, vystierať mu chrbátik alebo sa tvrdšie polstrovanie nedostatočne prispôsobuje malému telíčku. Jednoducho, ešte nie je na nosič pripravené.

Novorodenec môže mať 2,5 kg aj 4 kg, rozdielnu schopnosť roznoženia aj zakrivenia chrbátika či svalového tonusu. Všetky tieto špecifiká by sme mali rešpektovať a nenútiť dieťatko prispôsobiť sa nosiacej pomôcke, ale vybrať takú, ktorá nám umožní prispôsobiť ju malému telíčku a jeho prirodzenému vývoju a poskytnúť mu dokonalú a pritom nenásilnú oporu.

Nosiče sú bezpochyby veľmi praktickou pomôckou na nosenie.
Ak si zvolíme ten správny, tak sú aj veľmi pohodlné a veľa rodičov pri väčšom dieťatku preferuje práve nosiče. Sú praktické, vzdušné, rýchle a ani v zlom počasí, daždi alebo snehu sa nebojíte ich ušpinenia, na rozdiel od šatky, ktorá sa na mokrom chodníku viaže komplikovanejšie. S ich používaním sa však netreba ponáhľať. Novorodeniatko patrí do šatky, kde dokáže najlepšie prospievať počas prvých týždňov a mesiacov svojho života. Sami časom zistíte, aké sú vaše potreby, ako rodiča, čo vám a vášmu drobcovi vyhovuje a podľa toho budete vedieť vyskúšať a vybrať si zo širokej ponuky nosičov ten pravý.

Dúfame, že Vám naša odpoveď bola nápomocná. Ak máte ďalšie otázky kľudne sa na nás obráťte 🙂 Posielame pozdravy do bruška ❤

Za Sestrice
Slávka