Je nosič Rischino Flexible vhodný pre predčasniatko?

Zodpovedané
16. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nosiča pre predčasne narodené dieťatko. Malá má 46 cm a cca 2,5 kg. Trápia ju koliky a rada by som ju nosila (ak je to vôbec možné). Rozmýšľala som nad nosičom Rischino Flexible.

Aký je Váš názor na tento nosič?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre predčasne narodené deti je vhodná nosiaca pomôcka šatka - môže byť elastická alebo pevne tkaná s nižšou gramážou.

S elastickou šatkou viete viazať úväz Kríž s kapsou VON. S pevne tkanou kríž s kapsou DNU.
Elastická šatka je vhodná do cca 5-6-7 kg - záleží na konkrétnej značke, potom môžete prejsť na nosenie v nosiči alebo v pevne tkanej šatke. Pevná šatka Vám vydrží dlhšie (kľudne prvý rok nosenia, možno aj dlhšie, bude záležať, ako ťažké dieťatko bude, aby Vám bola šatka stále pohodlná).

Šatku uviažete presne na veľkosť dieťatka, dokonale sa mu prispôsobí 2 kg aj 4 kg novorodencovi. Kontakt a nosenie pomáha lepšej regulácii bábätka (teplota, tep, dýchanie, trávenie, spánok,...), ktoré potom zvykne byť kľudnejšie. Takže nosenie je určite vhodné a veríme, že Vám uľahčí starostlivosť o Vaše bábätko 🙂

Na trhu žiaľ nie je nosič, ktorý by bol vhodný pre tak malé dieťatká - bol by ešte veľký a neposkytoval by dostatočnú oporu pre telíčko novorodenca. Na trhu nájdete nosiče vhodné pre novorodencov, ale rátajú s 3,5 kg novorodencom, zo skúseností mamičiek, niekedy sú vhodné až keď má bábätko mesiac, dva (podľa značky). Ak sa rozhodnete vybrať si predsa len nosič, určite sa pozerajte po skutočných rozmeroch chrbtovej opierky, na ktoré sa dá nosič stiahnuť. Budete potrebovať nosič s čo najmenším stiahnutím šírky a výšky chrbtovej opierky (mal by sa dať stiahnuť na 11-12 cm, tie ktoré majú uvedený väčší rozmer sa spravidla nedajú nastaviť dobre na novorodenca, ale až keď je dieťatko väčšie). Aj Vami spomínaný Rischino Flexible odporúča výrobca až od 3,5 kg.

Ak si chcete prečítať viac o výbere nosiacej pomôcky, nech sa páči, máme pripravený blog na našej stránke: https://www.sestrice.com/684-sk/patri-novoroden.... Nájdete na nej aj pomocníka na výber šatky (my vyrábame len pevne tkané šatky - ak by ste sa rozhodli pre niektorú z nich, určite vyberajte šatku s najnižšou gramážou do 240 g/m2).

Pri elastických šatkách väčšinou platí, že čím je drahšia, tým je aj pevnejšia a vydrží dlhšie (do viac kíl bábätka).

Dúfame, že naša odpoveď bola nápomocná, ak budete mať ďalšie otázky k výberu nosiacej pomôcky, kľudne nám napíšte, radi odpovieme.

Pekný deň ešte želáme a veľa zdravia Vám aj dcérke 🙂

za Sestrice
Barbora