Môžem nosiť novorodenca hneď od začiatku v šatke alebo nosiči?

Zodpovedané
18. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nosenia.

Môžem nosiť novorodenca hneď od začiatku v šatke alebo nosiči?

Ak áno, tak ako uväzovať šatku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dieťatko hneď po narodení je možné nosiť. Telo matky je miesto, kde najlepšie prospieva a tento kontakt mu pomáha regulovať telesnú teplotu, tep, dýchanie. Pretože tam zažíva a cíti všetko, čo vnímalo už keď bolo v brušku. Takýto kontakt s bábätkom môžete mať hneď po pôrode (bonding) a pokračovať s ním aj doma (v posteli, v kresle).

Dieťatko častokrát zaspí práve na Vás. Ak máte možnosť si vychutnať a užiť si toto obdobie, je to to najlepšie čo môžete pre dieťatko a aj seba spraviť. Avšak na druhej strane nie vždy sa to dá a vtedy je vhodné použiť na takýto kontakt pomôcku na nosenie. A tou je šatka alebo novorodenecký nosič.

Šatka je vhodnejšia, lebo sa najlepšie prispôsobí bábätku, jeho veľkosti (či už bude mať 2,5 kg alebo 4 kg ako novorodenec 🙂), nikde ho netlačí, zabezpečuje ohraničené prostredie, na ktoré bolo zvyknuté. Nosič sa môže javiť na prvý pohľad jednoduchší, ale správne nastaviť nosič, aby bol pohodlný pre mamičku aj dieťatko je celkom umenie a niektoré nosiče nie sú úplne vhodné od narodenia, aj keď to tak výrobcovia prezentujú. Ak by ste sa rozhodli pre nosič, je dobré mať taký, ktorý sa dá stiahnuť na čo najužšie (11-12 cm na šírku) a zároveň má dobre riešenú aj výšku chrbtovej opierky, ktorú viete tiež regulovať. Viacej o výhodách šatky alebo nosiča sme sa rozpísali v tomto blogu: https://www.sestrice.com/684-sk/patri-novoroden...

Šatiek na trhu existuje viacero druhov a typov, my odporúčame pre novorodenca pevne tkanú šatku s gramážou približne 230-240 g/m2, takáto šatka Vám vydrží to najaktívnejšie nosiace obdobie.

Šatky sa vyrábajú v rôznej dĺžke, ak chcete zistiť tú svoju, môžete použiť aj nášho pomocníka na výber, aby ste zistili veľkosť šatky, ktorú potrebujete (https://www.sestrice.com/pomocnik-pre-vyber-satky/)
Viazanie šatky sa môže zdať komplikované, ale vyskúšate si to 3x s plyšákom alebo bábikou a zistíte, že to nie je tak ťažké, ako sa na prvý pohľad zdá.

Tu máme spracovaný aj video návod na viazanie:

Ak by ste mali akékoľvek ďalšie otázky, nech sa páči, napíšte nám, radi Vám pomôžeme 🙂
za Sestrice
Barbora