Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môžem používať nosič, keď mám vysunuté platničky?

Zodpovedané
16. feb 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už pár rokov mám veľké problémy s chrbticou. Pri poslednom tehotenstve a hlavne po ňom som mala neznesiteľné bolesti. Dôvodom bolo preťažovanie chrbtice pri starostlivosti o dieťatko.

Teraz čakám ďalšie dieťa a už teraz mám silné bolesti. Po jeho narodení to bude ešte horšie.

Mám dieťa uspávať na rukách, alebo nosiť v nosiči/šatke?

Ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď nám na Vašu otázku trvala trošku dlhšie ako zvyčajne (práve sme riešili podobný problém so skoliózou).

Chcela som získať viac informácií, najmä od odborníkov, keďže s mamičkami s bolesťami chrbta som sa už stretla. Viac hláv, viac rozumu.

Čo sa týka nosenia a manipulácií s dieťatkom po pôrode, tomu sa ako mama nevyhnete, čo samo o sebe dosť zaťažuje pohybový aparát. Navyše, niektoré bábätká sú na kontakt náročnejšie ako iné. Rovnako v čase choroby, po očkovaní, pri rastúcich zúbkoch, si kontakt a nosenie detičky pýtajú viac. Nosenie stimuluje vestibulárny aparát a pomáha im to ukľudniť sa, preto deti milujú všetky formy hojdania.

Konzultovala som to s fyzioterapeutkou, ktorá sa dlhé roky venuje noseniu (ergonomickému) a ona sama mi odporúčala správne uviazanú šatku, ako najlepšiu variantu pre mamičky, ktoré nemajú chrbát úplne v poriadku.

Pre novorodenca je pevná šatka jednoznačne najpohodlnejšia a najvhodnejšia, dokáže sa krásne prispôsobiť, nikde netlačí a deti ju tolerujú omnoho lepšie ako nosič. Určite by som sa vyhla jednostrannému noseniu na boku (ring slingy a podobné).

Najhoršie na nosení na rukách je práve to, že vždy sa vykláňame do strany, zakláňame a proste nestojíme rovno. Rovnako aj mamičky so skoliózou, medzi ktorými som si robila anketu, odporúčali skôr šatku a z ich skúseností vyplynulo, že keď dieťatko nosili len tak na rukách, chrbát ich bolel, ale keď si ho uviazali a stáli pekne rovno, bolo to omnoho lepšie. Z pohľadu nosiaceho rodiča má šatka jednu veľkú výhodu a to, že váhu dieťatka rozkladá na veľkej ploche chrbta a celkovo je taká príjemnejšia.

Počas tehotenstva si viete pomôcť aj so šatkou. Existujú úväzy na tehotenské bruško, ktoré ho podoprú a tak odľahčia krížom (môžete vyskúšať, či to pomôže a uľaví od bolesti chrbta).

Lekári častokrát zabúdajú, že my ako mamy sa manipulácii s dieťatkom nevyhneme. V čase, keď potrebuje bábätko sa ukľudniť, alebo uspať, je lepšie (pre náš chrbát) ho mať uviazané v šatke ako ho iba držať na rukách. A to práve kvôli všetkým dôvodom, ktoré som opísala vyššie.

Dúfame, že Vám naša odpoveď bola nápomocná.
Držíme palce vo všetkom!

Za Sestrice
Slávka