Poradíte mi ergonomický nosič vhodný od narodenia?

Zodpovedané
31. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ergonomických nosičov vhodných od narodenia, resp. od mesiaca.

Uvedomujem si, že najvhodnejším riešením je šatka. Ešte ju zvažujem, no obavám sa, že by som nemala trpezlivosť na jej viazanie a navyše sa v nej cítim veľmi "oblečená". Po dcére mám doma manducu a tá vraj nie je dobrá úplne na začiatok. Rozmýšľam, že by som si zaobstarala menší nosič vhodný od narodenia a potom ho vymenila za manducu.

Aký nosič mi odporúčate?

Porovnáte mi výhody nevýhody jednotlivých značiek nosičov?

Ďakujem

Dobrý deň,

častokrát majú rodičia rešpekt pred šatkou, lebo na prvý pohľad sa im zdá dlhá a viazanie náročné. Ale práve šatka sa vie najlepšie prispôsobiť tomu malému telíčku, či sa už narodí 2?5 kilové alebo 4 kilové. Čo menšie dieťatko by ste ani do novorodeneckého nosiča nevedeli dobre napolohovať a nedalo by sa správne nastaviť, aby mu bol nosič dobrý a poskytoval správnu oporu. Šatka viac vyzerá komplikovanejšie, ale v skutočnosti je jej viazanie ľahšie ako nastavenie nosiča.

Spísali sme k tejto téme aj blog - či patrí novorodenec do šatky alebo nosiča:
https://www.sestrice.com/684-sk/patri-novoroden...

Tu sme spravili videonávod na viazanie šatky tak, ako to vysvetľujeme aj mamičkám na kurzoch - trvá to asi 20 min, lebo všetko vysvetľujeme, hovoríme prečo je daný úkon dôležitý, ale samotné viazanie vie trvať aj len minútu - https://www.facebook.com/118672778244413/videos...
Alebo potom zrýchlený návod nájdete aj na našej stránke -

Každá značka má svoj nosič skontštruovaný inak, inak má riešený bedrový pás, ramenné popruhy, najmenšiu šírku sťahovania medzi nožičkami.
A občas výrobcovia uvádzajú. že je vhodný od narodenia, ale reálne sadne až mesačnému dieťatku - je treba pozerať sa na najmenšiu šírku na ktorú sa vie nosič stiahnuť (najužšie sú Fidella, Storchenwiege, náš Sestrice Carrier One má 12 cm).
Ďalej z novorodeneckých nosičov sú známe na našom trhu Rischino Flexible, Moyo First size, Belenka Mini.

Naše odporúčanie by bolo - pokiaľ už máte doma nosiacu pomôcku Manducu, tak by sme poradili kúpiť pevne tkanú šatku s gramážou cca 230-240 g/m2, a potom, keď už bude bábätku Manduca tak, že siaha od jedného kolienka k druhému, tak môžete prejsť na ňu.
Manduca nie je úplne vhodná práve kvôli novorodeneckej vložke, ktorá nezabezpečuje správnu ergonomickú polohu nožičiek a bedrových kĺbikov.

Niektoré novorodeniatka netolerujú nosiče, plačú v nich, nie preto, že by sa nechceli nosiť, ale preto, že ich tlačia, správne nefixujú, sú nepohodlné. Takže niekedy treba len zmeniť nosiacu pomôcku a zrazu je to lepšie 🙂

Ak by ste mali ďalšie otázky, nech sa páči, kľudne sa pýtajte 🙂
za Sestrice
Barbora