Poradíte mi ohľadom úväzov pre ťažšie deti?

Zodpovedané
8. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom predných úväzov pre ťažšie deti (10 kg). Dieťa sa mi stále zakláňa a vykláňa. Na chrbte sa ešte len učím nosiť, no von mi je stále lepšie ho mať vpredu.

Môžem viazať KSK tak, aby mal ruky von?

Čiže šatka v strede chrbátika?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre ťažšie deti je vhodnejšie voliť viacvrstvové úväzy - napríklad aj Kríž s kapsou dnu s tým, že ho spevníte bočnými pruhmi - tie rozprestriete na chrbátiku - dodatočné spevnenie dosiahnete, keď urobíte takzvaný "klokaní" efekt vonkajším pruhom - uvidíte druhú stranu šatky - ako to robíme aj v tomto videonávode v 3:30 min -

Tým sa podopretie bábätka ešte spevní a tento úväz naberie na nosnosti. Bude to pohodlnejšie.

Dôležité je pri ťažších deťoch dobre pevne dotiahnuť, aby sa cez šatku neprevesovali a poskytovala dostatočnú oporu a Vás neťahala šatka. Tiež je fajn voliť šatky s vyššou gramážou (okolo 300 g/m2 po opraní), prípadne "mäkšou" väzbou. Z tých našich sú to väzby "Airy Triweave" alebo "Rich Triweave".

Keď uviažete šatku na chrbátiku tak, žebude končiť pod lopatkami, vtedy dobre dotiahnite, aby si ju bábätko pri záklone nezrolovalo nižšie a nosenie bolo bezpečné.

Odporúčame viazať až k chrbátiku hore šatku, bábätko, keď bude chcieť, si ruky vytiahne a v prípade, že zaspí, budete môcť šatku opäť vytiahnuť vyššie.

Pri deťoch, ktoré sa veľmi zakláňajú je občas praktickejšie prejsť na nosič, v ktorom sa nevedia až tak veľmi zakláňať.

Pri vykláňaní je dieťatko ďalej od Vás, jeho ťažisko je ďalej a tým pádom je pocitovo aj ťažšie pre Vás.

Ďalší obľúbený úväz pre deti, ktoré sa radi vykláňajú a chcú mať ruky von, je dvojitý kríž - tu máme k nemu videonávod:

Dúfame, že naša odpoveď je pre Vás nápomocná 🙂
Ak máte ďalšie otázky, nech sa páči, kľudne nám napíšte 🙂

za Sestrice
Barbora