Prečo mám pri nosení bolesti chrbta?

Zodpovedané
16. dec 2019

Dobrý deň,

malého nosím prakticky od začiatku, ale vždy som mala problém s bolesťou chrbta. Zo začiatku som nemala ešte toľko informácii o nosení. Prvé tri nosiče, ktoré som mala, tak boli zle nastavené. Potom som si povedala, že potrebujem nosič, ktorý mi bude konečne pasovať a bude aj profesionálne nastavený.

Tak som kúpila nosič Lenku. Pri kúpe bol aj nastavený a myslela som že už bude bolestiam koniec. Ale nestalo sa. Trochu som sa pohrala s popruhmi, ale nepomohlo.

V druhom kamennom obchode som si nastavenie pre istotu dala skontrolovať a pani povedala, že nemá čo nastavovať. Mám skoliózu a zlé držanie tela.

Sú bolesti kvôli tomu, alebo robím niečo zle?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak máte správne nastavený nosič - bábätko je v správnej výške, je dostatočne blízko pri Vás - dieťatko má ťažisko čo najbližšie k Vám, hrudná spona je v úrovni lopatiek (nie na krku), sú vám pohodlné ramenné popruhy, tak určite je treba dbať na správny postoj (nepodsádzať panvu, neprehýbať sa v krížoch).

Nosenie predstavuje extra záťaž pre naše telo, ale s príchodom bábätka sa jej jednoducho nevyhneme.

S bábätkom manipulujeme, držíme ho a pre náš chrbát je najlepšie, ak mu pomôžeme správnou nosiacou pomôckou (nosičom alebo šatkou) a nedržíme bábätko len voľne na rukách - práve vtedy sa vykrúcame, pomáhame si nerovnomerne svalmi. Pri nosení v nosiacej pomôcke stojíme rovno, bábätko je blízko pri našom tele, vieme byť vystretí.

Preto ak bolesti aj so zmenou nosiča a jeho správnym nastavením nezmizli, odporúčame navštíviť fyzioterapeuta, ktorý sa na Vás pozrie komplexne a odborným okom posúdi a odporučí cviky na posilnenie stredu tela (čo býva častým problémom) a poradí aj so správnym postojom, tiež ako správne dvíhať ťažšie veci (bábätko vo vajíčku napr.).

Pre niektoré mamičky so skoliózou je pohodlnejšia šatka (ale je to naozaj veľmi individuálne, pre niektoré zas nosič, ktorý im spevní pás).

Určite však bolesť neignorujme, je to signál nášho tela, že niečo nie je v poriadku.
Držíme palce, aby sa Vám bolesti chrbta podarili čo najskôr vyriešiť, ustúpili a Vy ste si vychutnávali čas s dieťatkom 🙂

Pekné sviatky želáme,
za Sestrice
Barbora