Ako pomôcť manželovi, ktorému bola diagnostikovaná asthenoteratozoospermia?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

manželovi bola diagnostikovaná asthenoteratozoospermia. Objem 2,9 ml, koncentrácia 61 míľ/ml, celkový počet spermií 176,9 mil, okrúhle formy 0,1 mil/ml, celková pohyblivosť 20%, progres. poh. 7%, nepohyblivé spermie 80%, morfologicky normálne spermie 2%, Ph 8,0.

Čo môžeme urobiť pre zlepšenie?

Užíva Folandrol. Plánujeme ísť do IVF.

V prípade, že by v deň oplodnenia boli hodnoty ešte horšie, tak je možné, že by sa vajíčka nemali čím oplodniť?

Ako by sme mohli predísť tomu, aby naše IVf nevyšlo nazmar?

Dali by sa spermie zamraziť vopred a použiť ich na oplodnenie?

Darcovský program nezvažujeme.

Ďakujem

Dobrý deň,

na zlepšenie výsledkov spermiogramu odporúčame užívanie výživových doplnkov ako Ferti Duo alebo Sermatrop Alpfa (možné zakúpiť u nás na recepcii) alebo Folandrol + Zinkorot a iné (vitamíny a antioxidanty: zinok, selén, kyselina listová, koenzým Q10, arginín, karnitín, vitamín A, C, E a B12).

Pred zahájením liečby pomocou výživových doplnkov odporúčam urobiť vyšetrenie oxidačného stresu (Mioxsys), na základe ktorého vieme individuálne určiť vhodný spôsob liečby. Nadmerné alebo nesprávne užívanie výživových doplnkov môže znížiť plodnosť u mužov.

Na zlepšenie Vašich výsledkov odporúčame:

  • obmedziť vystavenie sa rizikovým faktorom (stres, nesprávne stravovacie návyky, prehrievanie semenníkov, nebezpečné chemické látky),
  • akýkoľvek druh športu okrem bicyklovania a nadmerného cvičenia, relax, kofeín v malých dávkach, občas sprcha vo vlažnej vode,
  • znížiť príjem alkoholu, vylúčiť (obmedziť) fajčenie,
  • kontrolný spermiogram mesiac po úprave životného štýlu,
  • urologické vyšetrenie.

V rámci liečby asistovanou reprodukciou odporúčam zvážiť selekciu spermií pomocou MSS. Výber kvalitných a zdravých spermií významne ovplyvňuje šancu na úspešné otehotnenie. Pri prirodzenom spôsobe oplodnenia sú zdravé spermie od ostatných oddelené v mikrofluidných kanáloch, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ženskom reprodukčnom systéme. V IVF liečbe tento prirodzený mechanizmus tela napodobňujeme prostredníctvom mikrofluidných čipov. Tie boli vyvinuté tak, aby v laboratórnych podmienkach napodobňovali prirodzený mechanizmus výberu spermií. Tieto mikrokanály pracujú ako filter, ktorý vyberie len zdravé a kvalitné spermie.

Vzhľadom na výsledok spermiogramu nie je nutné mrazenie spermií.

Pekný deň.
Mgr. Patrik Šranko, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19