Môže morfologicky zlá spermia oplodniť vajíčko?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

manžel mal pred 1,5 rokom u urológa potvrdenú normozoospermiu. V CAR už vyšla teratozoospermia. Má 30 rokov, nefajčí, nepije.

Aký je Váš názor na spermiogram?

Ja mám 30 rokov a mám zvýšený testosterón 1.81 nmol/l a AMH 9.2 (asi PCSO), zbytok hormónov ok.

Podarilo sa nám s Clostilbegytom na 1x otehotnieť prirozene.

Moje vajíčko oplodnila zdravá spermie - jedno z toho 1 % morfologicky zdravých?

Je možné, že i morfologicky špatná spermia oplodní vajíčko, alebo ona k nemu nedôjde?

Ako to je?

Je pravda, že ak má žena zvýšený testosterón a PCOS, tak má dieťa nábeh na autizmus?

Čítala som, že ženy s PCOS majú deti s DMO.

Môj lekár hovorí, že musíme počka. Že keď sme s Clostilbegytom oklamali prírodu, tak vajíčko sa nemuselo správne rozdeliť a môže nastať porucha v chromozómoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš manžel podľa spermiogramu má 1% morfologicky dokonalé spermie. Je to síce menej ako hovorí norma, ale pokiaľ ste otehotneli, tak zrejme jedna z týchto spermií to má na "svedomí".

Morfologicky zlé spermie majú oveľa horšiu schopnosť penetrovať do vajíčka.

Autizmus, DMO nemajú súvis ani s teratozoospermiou a ani PCO.

S pozdravom
MUDr. Galo Silvester, PhD.

web: GYN FIV - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu
Tel. Bratislava: 0902 81 81 00
Tel. Nitra: 0908 40 68 77
Tel. Žilina: 0905 40 86 19