Aké vyšetrenia treba podstúpiť po missed abort?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

pred 4 týždňami som mala MA a následne kyretáž. Moja doktorka nič nerieši. Povedala, že otehotnieť môžem po 2 - 3 mesiacoch. Neposlala ma na žiadne vyšetrenia (endokrinológia, hematológia). Maternicu mám vraj čistú.

Mám tam ísť na vlastnú žiadosť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

missed abortion, alebo tzv. zamlčaný potrat je jednou z foriem spontánneho potratu, kedy ultrazvukovým vyšetrením možno vidieť v tehotenskej dutinke embryo, avšak už bez akcie srdiečka. Teda v podstate sa jedná o jeho odumretie.

Tento stav nevedie ku kontrakciám, preto zostáva zadržané v maternici. Klinicky sa môže prejavovať špinením z rodidiel väčšinou tmavou krvou a nepravidelnými bolesťami v podbrušku.

No výnimkou nie je ani úplne bezpríznakový stav. Najčastejšou príčinou je defektné plodové vajce, ktoré vzniká následkom určitej náhodnej chyby v genetickej výbave plodu. Pokiaľ by odumreté plodové vajce nebolo z dutiny odstránené kyretážou, mohlo by sa infikovať, vyvolať nepravidelné i silné krvácanie a napokon by pravdepodobne i tak došlo k jeho potrateniu.

Pokiaľ sa u vás zamlčaný potrat vyskytol prvýkrát, nie je v podstate dôvod k ďalšiemu vyšetreniu vás, resp. i vášho partnera nakoľko ako som spomenula vyššie. Väčšinou sa jedná o náhodnú chybu konkrétneho embrya a nemusí to nutne znamenať, že sa bude v budúcnosti opakovať.

Za habituálne potrácanie sa však označuje stav, kedy došlo k 3 a viac potratom a v takom prípade je už indikácia k ďalšiemu pátraniu po príčine, prečo k tomu opakovane dochádza. Vtedy je indikované vyšetrenie u hematológa, endokrinológa, imunológa, resp. i genetika.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková