Aký čas pred otehotnením mám začať užívať kyselinu listovú?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

budem sa vydávať a o bábätko sa chceme snažiť až po svadbe.

Aký čas pred otehotnením mám začať užívať kyselinu listovú?

Ďakujem

Dobrý deň,

užívanie preparátov s obsahom kyseliny listovej je vhodné začať užívať dlhodobo už i pri samotnej snahe o otehotnenie, kľudne i 1 rok. Počas tejto doby, sa samozrejme, môžte pokúšať otehotnieť.

Zatiaľ čo bežne postačuje prísun kyseliny listovej 200 mg/deň a toto množstvo je relatívne dostatočne pokryté bežnou stravou (vysoký obsah folátov sa vyskytuje v listovej zelenine - špenát, brokolica, ale i v hrášku, fazuli, droždí, pečienke).

Pri snahe o graviditu a počas tehotenstva minimálne do konca 1. trimestra by malo byť toto množstvo 2 až 3-násobne vyššie, teda približne 400-600 mg/deň.

Negatívny dopad i vyšších dávok však zistený nebol. Takýto vyšší príjem už nie je možné dosiahnuť iba prostredníctvom potravín, ale treba ho dodávať voľnopredajnými prípravkami.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková