Aké dávky kyseliny listovej sú bezpečné pred a po otehotnení?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

narazila som na problém, kedy mi moja reumatologička predpísala kyselinu listovú 10 mg pri plánovanom otehotnení. Začala som užívať Femibion 1, ktorý má obsah kyseliny listovej 400 ug a metylfolát 400 ug.

Môžem užívať obidva lieky každý deň?

Je možné, že by kyselina listová mala vo vysokej koncentrácií negatívny vplyv na vývin plodu?

Aké dávkovanie by ste mi odporúčali pred a po otehotnení?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpísaných 10 mg je podľa môjho názoru skutočne dosť vysoká dávka. Záleží však pri akom základnom ochorení bola predpísaná. Skonzultujte dávkovanie so svojim reumatológom.
Ďalšiu kyselinu listovú by som už nedoporučovala užívať.

Priemerná doporučená dávka je 800 ug denne (ktorá zodpovedá dávke vo Femibion 1).

10 mg = 10 000 ug.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník