Môže brániť polyp otehotneniu?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý deň,

mám 28 rokov a s manželom sa snažíme o tretie dieťa. Prvé dve deti sa nám podarili na prvýkrát. Teraz už vyše polroka a nič. Pred mesiacom som mala odstránený polyp hysteroskopicky bez kyretáže. Normálne mi pokračoval cyklus a cítila som aj ovuláciu. Tú mám odsledovanú aj testami a aj na kontrole u gynekológa.

Doktor mi hovoril, že mám málo progesterónu a dal mi Duphaston, ktorý mi ale úplne narušil môj cyklus. A to od bolesti až po skrátenie cyklusu až o vyše týždňa, alebo predĺženie. Brala som ho od polky cyklu. Takže som ho vysadila.

Môže brániť polyp otehotneniu?

Akým spôsobom je možné si prírodne zdvihnúť hladinu progesterónu, aby som ho nemusela užívať v hormonálnych tabletkách?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

polyp endometria je benígny nález, charakterizovaný hyperproliferáciou, teda zmnožením buniek sliznice maternice. Vplyv na vznik a rast polypu majú hormóny estrogény.

Polypy môžu byť úplne asymptomatické a zachytené náhodne pri sonografickom vyšetrení, resp. sa najčastejšie prejavujú nepravidelným špinením alebo silným menštruačným krvácaním.

Ich úloha v rozvoji neplodnosti je zatiaľ nejasná, no jednak predstavujú anatomickú abnormalitu mechanicky brániacu uhniezdeniu embrya a pravdepodobne môžu vyvolať i lokálnu zápalovú odpoveď v dutine, ktorá zhoršuje pohyb spermií. Niektoré polypy môžu spontánne zaniknúť, resp. odkrvácať pri menštruácii, no iné treba odstrániť hysteroresektoskopicky či kyretážou.

Po zákroku je potrebná obnova sliznice v závislosti na rozsahu výkonu, preto je vhodné počkať približne 2-3 menštruácie a následne sa znovu pokúšať otehotnieť.

Na zvýšenie nedostatočnej hladiny progesterónu sa používajú rôzne preparáty gestagénov, či už na perorálne, alebo vaginálne použitie. Pokiaľ vám daný liek nerobil dobre, možno by bolo dobré skúsiť ho vymeniť za iný.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková