Môžem otehotnieť, keď mám Ashermanov syndróm?

Zodpovedané
12. nov 2019

Dobrý deň,

mám 34 rokov a mám Ashermanov syndróm.

Po pôrode mi ostala malinká časť placenty, ktorú vybrali kyretážou. Tá mi spôsobila Ashermanov syndróm. na ktorý sa prišlo tri roky po pôrode v čase, keď chceme druhé dieťa. Dvakrát som bola na odstránení zrastov, lebo som vôbec nemala menštruáciu. Mala som iba jemné špinenie.

Som pol roka po tomto zásahu a môj gynekológ povedal, že to stále nie je v poriadku. Odporučil ma na CAR do ambulancie sterility.

Aký je Váš názor?

Môžem otehotnieť, keď mám Ashermanov syndróm?

Je jediná šanca mať dieťa už len umelé oplodnenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Ashermanov syndróm, teda zrasty v dutine maternice vzniká v dôsledku poškodenia bazálnej vrstvy sliznice najmä po kyretáži, resp. opakovaných kyretážach napríklad po pôrode, resp. potrate. Pri snahe o otehotnenie však nastáva problém, že embryo sa nemá kam uhniezdiť vzhľadom na nízku výstelku. Liečba spočíva v rozrušení zrastov, ktoré ste absolvovali a v následnej prevencii ich opakovanému vzniku, a to podávaním kombinácie estrogénov s gestagénmi na minimálne 3 mesiace, po ktorých je doporučená hysteroskopická kontrola efektu liečby. Inzercia vnútromaternicového telieska môže byť taktiež riešením, no v súčasnosti sa od tejto metódy upúšťa vzhľadom na riziko vzniku chronického zápalu maternice. V centre asistovanej reprodukcie riešime i pacientky s Ashermanovým syndrómom, nakoľko spontánne otehotnenie častokrát prakticky nie je možné. Bolo by dobré objednať sa na vstupnú konzultáciu, pri ktorej by sme posúdili vzhľad endometria a navrhli tak postup liečby.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková