Pre akú možnosť sa mám rozhodnúť, aby sme nemali v budúcnosti nemali prípadný problém otehotnieť?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý deň,

zaujíma ma Váš názor na užívanie hormonálnej antikoncepcie. Máme dve deti a ďalšie v najbližšej dobe neplánujeme. S manželom sme však túto možnosť nevylúčili definitívne.

Gynekologička mi núkala vnútromaternicové teliesko alebo klasické tabletky. Vzhľadom k tomu, že som na antikoncepciu počula len negatívne ohlasy a kritiku, tak potrebujem radu.

Pre akú možnosť sa mám rozhodnúť, aby sme nemali v budúcnosti nemali prípadný problém otehotnieť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to či si ako formu ochrany pred aktuálne neželaným otehotnením vyberiete práve hormonálnu antikoncepciu v jej akejkoľvek forme závisí iba na vašom rozhodnutí.

Chcem tým povedať, že na trhu existuje viacero foriem ochrany, či už prirodzená, pri ktorých je miera ochrany, samozrejme nižšia (napríklad počítanie plodných dní či prerušovaná súlož a pod.), bariérová (najčastejšie prezervatív, spermicídy).

Rozdiel by samozrejme bol, ak by antikoncepcia mala mať súčasne terapeutický efekt (silný či nepravidelný menzes, polycystické vaječníky a pod.)

Všeobecne, každá z metód má svoje výhody i nevýhody. Moderná hormonálna antikoncepcia dnes obsahuje oveľa nižšie dávky hormónov ako v minulosti, preto pokiaľ ste zdravá žena, nefajčiarka, nežiaducich účinkov sa obávať nemusíte.

Veľmi obľúbenou formou antikoncepcie je i vami spomínané vnútromaternicové teliesko či už medikované s obsahom hormónov alebo nemedikované. Zavádza sa ambulantne väčšinou na 3-5 rokov a jednou z výhod okrem iných je, že nemusíte myslieť na to či ste nezabudli užiť tabletky.

Z hľadiska plánovania ďalšej gravidity sa hormonálnej antikoncepcie nemusíte obávať.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková