Aké vyšetrenia odporúčate pri idiopatickej sterilite páru pred podstúpením IVF?

Zodpovedané
4. máj 2020

Dobrý deň.

chcela by som sa poradiť ohľadom vyšetrení pri idiopatickej sterilite páru pred podstúpením IVF. Z bežných vyšetrení bol zistený iba mierne zhoršený (hraničný) spermiogram.

Aké vyšetrenia odporúčate pri idiopatickej sterilite páru pred podstúpením IVF?

Aký máte názor na užívanie Inozitolu pred a počas stimulácie na IVF?

Ďakujem

Dobrý deň,

pred podstúpením IVF by som zvážila mimo klasických vyšetrení ako vyšetrenie maternice ultrazvukom, sledovanie ovulácie, vyšetrenie spermiogramu, vyšetrenie priechodnosti vajcovodov, vyšetrenie hormónov z krvi, protilátky proti spermiám, vaječníkom, základnú reprodukčnú imunológiu, trombofilné mutácie a základné hematologické vyšetrenie.

Na základe tohto screeningu potom cielene v prípade potreby naordinovať ďalšie vyšetrenia.

V súčasnosti máme dostupných veľa vyšetrení, osobne sa snažím ich indikovať cielene. Postup vyšetrení je vždy individuálny. Niekedy sú potrebné dodatočné vyšetrenia ako napr. genetické vyšetrenie z krvi, vyšetrenia spermiogramu ako oxidačný stres alebo mutácie FSH receptoru, vylúčenie autoimunitných ochorení ako napr. celiakia, vyšetrenie sliznice maternice a mnohé iné.

Inozitol je vitamínový preparát, ktorý môžete užívať. Pohlavné hormóny by mal pozitívne ovplyvňovať. Jeho branie avšak nie je nevyhnutnosťou. Nevyhnutne treba brať kyselinu listovú.

S pozdravom