Je šanca prirodzene otehotnieť vo veku 39 rokov?

Zodpovedané
4. apr 2021

Dobrý deň,

mám 39 rokov a jedno dieťa počaté v 37. roku v prirodzenom cykle s darcovskými spermiami. Keď som prišla do centra po 1,5 roku teraz vo veku 39 rokov, odporučili mi bez akýchkoľvek vyšetrení hneď IVF. Vraj mám viac rokov a šance na počatie sú nižšie.

Mne to skôr prišlo ako marketing na IVF, aj prezentáciu si pripravili.

Je možné otehotnieť prirodzene v mojom veku?

Aké vyšetrenia mám podstúpiť, aby som si to overila?

Nie som príliš naklonená IVF.

Ďakujem

Dobrý deň,

plodnosť ženy je veľmi individuálna, jedna je stále plodná vo veku 40+, u inej dochádza k neplodnosti už vo veku 35 rokov.

Určite je šanca nižšia ako pred 2 rokmi ale neznamená to, že to nemôže vyjsť. Skúste 1 - 2 inseminácie a uvidíte. 2-3 mesiace rolu nehrajú a keď to nevyjde vždy máte možnosť skúsiť IVF.

držím palce.

Dr. Rybánska