Mám 23 rokov a už som 3x potratila. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 23 rokov a už som 3x potratila. Naposledy to bolo v 7. týždni, kedy bábätku prestalo biť srdiečko. Absolvovala som genetiku, endokrinológiu, hematológiu a všetko je v poriadku.

Kde môže byť problém?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vo Vašom prípade sa jedná o takzvané habituálne (opakované) aborty - 3 potraty v anamnéze a viac.

Pokiaľ hematologické, endokrinologické a genetické vyšetrenie nenašlo príčinu, ostávajú ešte zvyšné možné príčiny na objasnenie:

  • anatomické (napr. odchýlka tvaru maternice, myómy)
  • anamnéza absolvovaných operácií v oblasti krčku maternice/dutiny maternice

infekcie

  • krvná skupina (či je prítomný Rhesus faktor, ak nie je prítomný - overiť protilátky v krvi)

imunologické vyšetrenie.

Pri genetickom vyšetrení rozlišujeme vyšetrenie Vás a partnera a vyšetrenie potrateného plodu. Z vyššie uvedenej anamnézy nie je zrejmé, či boli obidve vyšetrenia realizované.

Až 50% potratov môže mať neznámu príčinu. V takom prípade treba zvážiť preventívne nasadenie progesterónu do pošvy.

S pozdravom