Môžem si znížiť dávku Utrogestanu?

Zodpovedané
2. nov 2020

Dobrý deň,

som po vklade 2 embryí cca 3 týždeň a mám pozitívny test. Lekár z IVF mi predpísal Utrogestan vaginálne 4,0,4. Ale mne vždy cca 2 vypadnú. Ja som si ho znížila na 2,0,2.

Mohla som si tým nejako uškodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

názory na užívanie gestagénov su rôzne, sú veľké štúdie ktoré odporúčajú vysadiť s pozitívnym testom ale sú aj odporučenia pokračovať do 12. týždňa.

Osobne by som odporučila dávku neznižovať, v prípade že netolerujete vaginálne podanie skúste tie dve aspoň prehltnúť.

Každopádne gratulujem a držím palce aby všetko dobre dopadlo!

Dr. Rybanska