Potratila som a mám nízkorizikový trombofilný stav. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
30. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Otehotnela som a po troch týždňoch som potratila. Bola som u lekárky a tá mi povedala, že som si mala pichať Clexane počas tehotenstva.

Vo výsledkoch som si prečítala, že mám nízkorizikový trombofilný stav.

Mám trombózu?

Môže byť toto dôvod potratu aj to, že som si nepichala Clexane?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete o aký konkrétny nález sa jedná. Určité trombofilné stavy môžu viesť k potratu, resp. tehotnosť negatívne ovplyvniť. Pokiaľ ste boli tehotná 3 týždne, tak ste mohli potratiť aj napriek Clexane (keďže v skorých týždňoch tehotnosti, väčšina pacientok nevie hneď, že sú tehotné a teda pichajú Clexane až neskôr). Je otázne, či by ste potratili aj ak by ste Clexane pichali od začiatku - je to možné bohužiaľ.

Pokiaľ nemáte žiadne ťažkosti, nepredpokladám, že by ste mali trombózu.

Keďže Vám lekár Clexane pri tehotnosti jasne odporučil, mali by ste radšej do budúcna injekciu od pozitívneho testu podávať.

S pozdravom