Snažíme sa o dieťa, veľmi som pribrala a mám PCO. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
12. nov 2019

Dobrý deň,
.
chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som zúfalá a som psychicky na tom zle. Snažíme sa o bábätko. Za posledné roky som pribrala, a tým pádom som stratila menštruáciu.

Mám PCO a lekár mi povedal, že mám navštíviť Nutrifood. Vraj u nich schudnem a potom mám k nemu prísť až vtedy, keď budem tehotná.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

problémom pri syndróme polycystických vaječníkov nie je len nepravidelný menzes a anovulačné cykly, ktoré sú príčinou sterility u takýchto žien, ale je to i metabolické ochorenie, ktoré sa často spája práve s obezitou. Táto môže ešte viac vystupňovať príznaky syndrómu. PCOS sa môže spájať i s inzulínovou rezistenciou a v budúcnosti tak viesť ku vzniku cukrovky, poruche metabolizmu cholesterolu či vysokého krvného tlaku. Z tohto dôvodu sa z krvi robí vyšetrenie na rezistenciu a pokiaľ je výsledok pozitívny, pacientke sa nasadia tabletky - tzv. antidiabetiká, ktoré napomáhajú zvyšovať citlivosť tkanív na inzulín. Pri PCOS je dôležité dopĺňať kyselinu listovú, resp. inozitol, ktorý nájdete i vo voľnopredajných preparátoch. Redukcia telesnej hmotnosti sa možno zdá byť banalitou, ale pravdou je, že veľmi pomáha v liečbe sterility a mala by byť jej súčasťou. Nezúfajte si, PCOS patrí k jedným z najčastejších príčin neplodnosti a v centre asistovanej reprodukcie sa často venujeme pacientkám s týmto problémom, ktorý nie je neriešiteľný. Je však pravda, že zníženie hmotnosti aspoň o 10% vedie k úprave menštruačného cyklu a zvyšuje šancu na úspešnú liečbu neplodnosti. V prípade ďalších otázok sa môžte objednať na vstupnú konzultáciu, pri ktorej vám ich radi zodpovieme. Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková